Basen w ogrodzie - co musisz wiedzieć o jego budowie i jakie zezwolenia należy zdobyć?

Basen w ogrodzie - co musisz wiedzieć o jego budowie i jakie zezwolenia należy zdobyć?

Basen we własnym ogrodzie to wspaniałe miejsce do relaksu. Jest to dobra opcja zarówno dla osób dorosłych, jak i dzieci. Czy budowa takiego basenu musi być droga? Jakie pozwolenia należy uzyskać i w jakich przypadkach możliwa jest budowa bez zezwoleń? Na wszystko odpowiadamy w poniższym artykule. 

Na początek zaplanuj projekt basenu 

Pierwszą czynnością, o jaką powinniśmy zadbać, jest wytypowanie odpowiedniego projektu. O ile mamy tego typu umiejętności, możemy sami go narysować, odnaleźć gotowy w sieci, czy też zakupić w biurze projektowym. Jeżeli nie chcemy utonąć w kosztach i strzępić nerwów, to powinniśmy zadbać o wydajny system nalewania i odprowadzania wody.

Zastanówmy się teraz, ile osób będzie z niego korzystało oraz w jakim celu basen będzie użytkowany (pływanie, skoki, nurkowanie). To pomoże nam przemyśleć i zdecydować się nad rozmiarami zbiornika oraz jego przeznaczeniem. Pamiętać trzeba, że baseny ponad 50 metrów kwadratowych należy zgłosić oraz dostać pozwolenie na budowę, bowiem gdy tego nie uczynimy, prawdopodobne jest, że otrzymamy pismo o nakazie rozbiórki.

Wybierz odpowiednie miejsce budowy basenu

W tym miejscu wskazane jest zdać sobie sprawę z tego, że jeżeli basen ogrodowy będzie powstawał w trakcie budowy domu oraz ogrodu, zdołamy ocalić sporo pieniędzy na pracach związanych z wykopami. W szczególności poszukujmy miejsca nasłonecznionego, ażeby uniknąć konieczności podgrzewania wody, a także lokalizacji z dala od roślinności takiej jak drzewa oraz krzewy. Pozwoli nam to ochronić wodę w basenie przed zanieczyszczeniami w postaci liści oraz gałązek.

Kolejną sprawą, którą powinniśmy zrobić na naszym terenie, jest sprawdzenie poziomu wód gruntowych. Dzięki temu możemy uniknąć zniszczenia naszej konstrukcji, gdy napór gruntu powiększy się w ciągu zimy.

Dobrym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy jest zainwestowanie we własną studnię, jaka zapewni stały dostęp do bieżącej wody oraz najlepiej, gdyby znajdowała się jak najbliżej naszego akwenu.

Czy konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę basenu?

Po upewnieniu się, że grunt nadaje się pod budowę basenu, należy postarać się o pozwolenie na rozpoczęcie prac. Prawo wymaga takiego dokumentu w momencie, gdy powierzchnia basenu będzie przekraczała 30 m2. Wniosek składa się w starostwie, analogicznie do tego jak składa się przy budowie domu.

Jeśli basen będzie miał powierzchnię mniejszą niż 30 m2, pozwolenie takie nie będzie wymagane. W takim przypadku należy zgłosić tylko zamiar rozpoczęcia prac budowlanych i odczekać 30 dni z rozpoczęciem wykopów.

Warto pamiętać o tym, że uzyskane pozwolenie ważne jest przez okres 2 lat. Co się stanie, jeśli basen o powierzchni większej niż 30 m2 zostanie wybudowany bez zezwolenia? Urząd może wtedy wezwać do złożenia dokumentów i wniesienia opłaty legalizacyjnej, a w niektórych przypadkach nakazać nawet zburzenie basenu.

 

Komentarze
Cyprian Krajewski

Basen w ogrodzie jest moim ogromnym marzeniem. Mam nadzieję, że kiedyś się spełni.

Oceń
  • 0
  • 0
Dodaj komentarz
Informacje
Opublikował/a: Olgierd Krupa
Oceń artykuł
Ocena: brak
Oddanych głosów: 0
Tagi artykułu
Artykuły od Olgierd Krupa
Zobacz inne w Dom i ogród
Czas na wysiew trawnika - czy lepiej założyć trawnik wiosną, czy jesienią?

Marząc o wspaniałej trawie w ogrodzie latem, należy wziąć się za pracę już w okresie jesiennym. Nie jest...

Komentarze: 0
Ocena: brak
Chemia gospodarcza a profesjonalna: Różnice, zastosowanie i możliwość wykorzystania w domu

Skuteczność chemii profesjonalnej przyciąga uwagę nie tylko firm sprzątających, ale również prywatnych...

Komentarze: 0
Ocena: brak
Basen we własnym ogrodzie to wspaniałe miejsce do relaksu. Jest to dobra opcja zarówno dla osób dorosłych, jak i dzieci. Czy budowa takiego basenu musi być droga? Jakie pozwolenia należy uzyskać i w jakich przypadkach możliwa jest budowa bez zezwoleń? Na wszystko odpowiadamy w poniższym artykule. Na początek zaplanuj projekt basenu Pierwszą czynnością, o jaką powinniśmy zadbać, jest wytypowanie odpowiedniego projektu. O ile mamy tego typu umiejętności, możemy sami go narysować, odnaleźć gotowy w sieci, czy też zakupić w biurze projektowym. Jeżeli nie chcemy utonąć w kosztach i strzępić nerwów, to powinniśmy zadbać o wydajny system nalewania i odprowadzania wody.Zastanówmy się teraz, ile osób będzie z niego korzystało oraz w jakim celu basen będzie użytkowany (pływanie, skoki, nurkowanie). To pomoże nam przemyśleć i zdecydować się nad rozmiarami zbiornika oraz jego przeznaczeniem. Pamiętać trzeba, że baseny ponad 50 metrów kwa...