Co warto wiedzieć, zanim wybierzesz się na wycieczkę po parkach narodowych USA?

Co warto wiedzieć, zanim wybierzesz się na wycieczkę po parkach narodowych USA?

Wyprawa po rezerwatach przyrody i parkach narodowych w USA może być bardzo trudna do zaplanowania. Jeśli nigdy nie miałeś okazji podróżować po tym kraju, wiele rzeczy może Cię zaskoczyć. Które aspekty są najważniejsze? W tym artykule omawiamy każdą kwestię, od transportu przez nocleg, aż do zakupów. 

Jaki wybrać środek transportu w USA?

Wypożyczenie samochodu to kluczowa sprawa jeśli chodzi o podróżowanie po parkach narodowych – przecież musisz czymś podróżować. :) W USA nie ma konkurencyjnej alternatywy dla własnego auta, transport publiczny jest bardzo słabo rozwinięty. Dlatego załatwienie kwestii związanych z wypożyczeniem auta to kluczowa sprawa.

Po pierwsze powinno się zadać sobie kilka pytań na początek, to znaczy: jak będzie wyglądać trasa, a w związku z czym, w którym miejscu wynająć auto, oraz w którym je zwrócić. Należy zwrócić uwagę, że oddanie wypożyczonego samochodu w innym miejscu często wiąże się z wyższymi kosztami. Prócz tego istotne jest wykupienie stosownego ubezpieczenia.

Ponadto należy pamiętać, że kierować autem może tylko ta osoba, na jaką zostanie ono wynajęte, żeby dzielić się jazdą, trzeba pamiętać o wykupieniu pozwolenia dla dodatkowego kierowcy. Poza tym podstawową sprawą jest długość trasy, czyli na ile dni trzeba wynająć samochód.

Stany Zjednoczone – jak wygląda tam wynajem auta?

Proces wypożyczenia auta w USA może wydawać się niejasny, ale tylko wtedy kiedy nie będziesz właściwie przygotowany. Aby uniknąć przepłacania za wypożyczenie i dodatkowych opłat bądź kar wynikających z niewiedzy, warto wcześniej odpowiedzieć sobie na wymienione wyżej pytania i wybrać odpowiednie auto na swojego wymarzonego roadtripa.

Parki Narodowe w USA – jakie parki są najpiękniejsze?

Parki Narodowe Stanów Zjednoczonych to zdecydowanie piękne i warte zobaczenia miejsca na zachodzie! Wyruszając z San Francisco, można odwiedzić Yosemite, Sequoia, Death Valley, po drodze naturalnie Las Vegas, Grand Canyon oraz skończyć w Los Angeles. A jeśli masz więcej czasu, obowiązkowy jest Zion bądź Bryce Canyon w Utah! Możliwości jest dużo i łatwo zaplanować wspaniałą trasę ze względnie krótkimi odcinkami między parkami.

Wstęp do parków jest zazwyczaj płatny, można opłacać wstęp pojedynczo do każdego parku, lub opłacić karnet America the Beautiful. Jeśli twój roadtrip jest dość ograniczony czasowo, warto zrobić rozpoznanie przed wjazdem do każdego z parków, aby mieć pojęcie, na które szlaki powinno się udać i nie trwonić zbyt wiele czasu.

Park Narodowy – o czym jeszcze warto wiedzieć?

Na wjeździe otrzymuje się wszystkie informacje dotyczące parku, zwierząt i zasad bezpieczeństwa. Najlepiej wyruszać na szlaki wraz z nastaniem nowego dnia i kończyć hike tuż przed zachodem. Powinno się pamiętać o niepozostawianiu jedzenia w samochodach na parkingach, ponieważ niedźwiadki są niezwykle sprytne oraz potrafią dostać się nawet do zamkniętego auta. :)

Opcje spania na roadtripie są różne, można zarezerwować miejsca campingowe na terenie parku, najlepiej czynić to dużo wcześniej. Kolejną opcją jest nocowanie na bezpłatnych dzikich campingach, a prócz tego zawsze można zarezerwować pokój w motelach, jakich jest mnóstwo na trasie i wcale nie jest to dużo droższe rozwiązanie.

Jaki ekwipunek potrzebny jest na camping?

Z pewnością najważniejszą poradą dla każdego podróżnika jest to, aby nie zabierał ze sobą całego ekwipunku z Polski. Generuje to spore koszty za transport, które wyniosą więcej, niż zakup sprzętu na miejscu w dużym supermarkecie. Zaopatrz się w matę do spania, poduszki oraz śpiwór. Nie zapomnij o apteczce z lekami i opatrunkami, a także kremie z filtrem. Butelka na wodę także powinna znaleźć się w Twoich zakupach.

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Informacje
Oceń artykuł
Ocena: brak
Oddanych głosów: 0
Tagi artykułu
Artykuły od Krystian Górski
Zobacz inne w Turystyka i podróże

Brak artykułów