Czas na wysiew trawnika - czy lepiej założyć trawnik wiosną, czy jesienią?
Trawnik zdecydowanie wpływa na poprawę jakości naszego życia. Oczyszcza on powietrze, a także zwiększa wilgotność w naszym otoczeniu. Jego walory estetyczne także są bezsporne. Aby trawnik zachwycał swoim wyglądem i zdrowo rósł, musi być właściwie pielęgnowany. Wszystko ma jednak swoje źródło już na etapie wysiewu. Zakładanie trawnika wymaga odpowiedniego klimatu. Kiedy jest najlepszy czas na wysiew? Odpowiadamy.
Czym kierować się przy zakładaniu trawnika?
Prace nad nowiutkim trawnikiem powinno się zacząć od zmierzenia odczynu pH ziemi w naszym ogrodzie. Optymalny odczyn to w przedziale od 5,5 do 6,5. Nazbyt niska kwasowość służyć będzie wzrostowi mchów. Przy nazbyt wysokim szybciej od trawy rosnąć będą chwasty.
Wyselekcjonuj najlepszą mieszankę trawy. W zależności od przeznaczenia trawnika odmiana trawy winien się różnić. Jeżeli po naszym trawniku będą biegać dzieci, wytypuj gatunek odporny na tratowanie, inaczej trawę rekreacyjną lub sportową. W przypadku, kiedy trawnik ma być wyłącznie ozdobą, bardzo dobrze sprawdzi się odmiana parkowa, albo dywanowa.
Przed posianiem trawnika prawidłowo przygotuj podłoże. Wyeliminuj wszystkie chwasty rosnące w ogrodzie, a w następnej kolejności wyrównaj ziemię. Będzie to dawało wygodę w trakcie podlewania. Woda będzie wsiąkać w ziemię, zamiast spływać, przemieszczając niedawno posiane nasiona. W następnym kroku przekop ziemię pod trawnik na głębokość szpadla, a następnie wysyp nawozy oraz kompost, oraz ubijaj powstałe podłoże.
Po wysianiu nasion trawy zajmij się nawadnianiem. Rób to przy użyciu niewielkiego strumienia wody. Bądź ostrożny, ażeby nie zmyć nasion. Dodatkowe zraszanie pozytywnie wpłynie na przyrost naszego trawnika.
Jakich błędów nie należy popełniać przy zakładaniu trawnika?
Powszechne jest sporo błędów, które dostrzec można u rozpoczynającego swoją przygodę z ogrodnictwem ludzi. Po pierwsze na etapie przygotowania podłoża nie zapomnij o usunięciu z niego kamieni, wyrównaniu oraz spulchnieniu.
Innym typowym błędem jest niedokładne rozsianie. Nierówne rozrzucenie nasion może spowodować, że nasz trawnik wyrośnie nierówno. W niektórych miejscach zauważalne będą puste pola. Zastosuj pomocnicze urządzenia do wysiewania albo w wypadku siewu ręcznego powtórz procedurę dwukrotnie w różnych kierunkach za każdym razem.
Zapominanie o wałowaniu może skutkować nierównym wzrostem źdźbeł. Wielu ludzi zapomina o tym procesie, a efektem tego jest powstanie zagłębień w trawniku. Sianie jednego gatunku trawy na całej powierzchni działki jest błędem. Warunki do rozwoju w różnych miejscach mogą być inne. Zwróć uwagę, gdzie i przez jak długi czas w ciągu dnia ziemia jest nasłoneczniona i w których miejscach trawnik będzie częściej tratowany. Mając tę wiedzę, dobierz właściwe gatunki trawy do określonych miejsc w swoim ogrodzie.
Jakimi są zasady jesiennej pielęgnacji trawnika?
Niezależnie od tego, czy trawnik został zasiany, czy też ułożony z rolki, trzeba go dokładnie podlać. Zachowanie wilgotności podłoża jest szczególnie ważne zwłaszcza w pierwszych dniach po wysiewie. Istotny jest strumień wody — nie może być on zbyt silny, gdyż wtedy uderzenia wody wypłuczą nasiona i spowoduje to pogrupowanie nasion. Trawa wówczas będzie wyrastała w jednych miejscach formie kępek, a w innych wcale.
Bardzo ważnym etapem jesiennej pielęgnacji jest koszenie. Ta czynność musi być poprzedzona bardzo dokładnym uprzątnięciem trawnika z liści, o które w okresie jesiennym nie jest trudno. Aby utrzymać trawnik w dobrej kondycji i zabezpieczyć go przed zimą stosuje się jeszcze na koniec specjalne nawozy jesienne.
Dodaj komentarz
Informacje
Oceń artykuł
Tagi artykułu
Artykuły od Olgierd Krupa
Zobacz inne w Dom i ogród
Basen w ogrodzie - co musisz wiedzieć o jego budowie i jakie zezwolenia należy zdobyć?
Basen w ogrodzie może przynieść sporo frajdy. Jego budowa to poważna decyzja. Warto wiedzieć, jak przygotować...
Chemia gospodarcza a profesjonalna: Różnice, zastosowanie i możliwość wykorzystania w domu
Skuteczność chemii profesjonalnej przyciąga uwagę nie tylko firm sprzątających, ale również prywatnych...
Komentarze
Brak komentarzy