Kilka rad jak robić dobre zdjęcia dronem

Kilka rad jak robić dobre zdjęcia dronem

Dron, który staje się coraz bardziej popularny, to świetny gadżet, który możemy zabrać ze sobą na każdą wycieczkę. Oglądanie i rejestrowanie krajobrazów z wysoka to gwarancja niezapomnianych przeżyć i fenomenalnych pamiątek. Uchwycić możemy to, czego nie dałoby się zauważyć z ziemi. Dodatkowo możemy też wykonać mapę topograficzną najpiękniejszych miejsc. Nauka przez zabawę. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę korzystając z dronów.

Jak poprawnie zrobić pierwsze zdjęcie przy użyciu drona?

Podczas robienia zdjęć z powietrza, nie zapominaj o podstawowych zasadach fotografowania. W uzyskaniu dobrych kadrów przydatne są linie podziału (grid). Dzięki uruchomieniu ich poprzez aplikację będziesz miał możliwość znalezienia punktów zaczepiania i szybciej wykadrować te ujęcia, które Cię interesują.

Czy format RAW jest odpowiedni podczas robienia zdjęć dronem?

Najlepszą opcją do robienia zdjęć jest wykonanie ich w formacie RAW. Dzięki temu formatowi edycja zdjęć jest znacznie łatwiejsza. W RAW również wydobywanie prześwietlonych bądź zacienionych detali zabawa kolorami oraz ekspozycją jest znacznie łatwiejsza aniżeli w formacie JPEG.

Czy czas naświetlania ma znaczenie również, używając drona?

Czas naświetlania jest kolejnym bardzo ważnym czynnikiem przy wykonywaniu zdjęć z powietrza. Jeżeli zależy Ci na wyostrzeniu swoich zdjęć i nadaniu im wyrazistości, ustaw krótszy czas naświetlania. Natomiast jeśli będziesz chciał uzyskać odwrotny efekt, czyli artystycznego rozmycia zastosuj dłuższy czas naświetlania i wyposaż się w filtry ND.

Monitoring pogody — czy jest konieczny przy zdjęciach z drona?

W trakcie wykonywania zdjęć zwracaj baczną uwagę na pogodę. Zawsze staraj się sprawdzać prognozy przed planowanym lotem. Pamiętaj o tym, że pogoda potrafi być kapryśna i nawet z niewielkiej chmury może spaść intensywny deszcz, który uniemożliwi Ci start, a także utrzymanie się drona w powietrzu. W związku z tym zainstaluj sobie aplikację, która pomoże Ci zaplanować lot jak również monitorować warunki atmosferyczne.

Bez odpowiedniego światła nie będzie dobrego zdjęcia dronem

Z pogodą powiązany jest jeszcze jeden niezwykle istotny aspekt – światło. Przebijające się smugi promieni słonecznych mogą spowodować, że nawet najgorszy teren może nabrać niesamowitego charakteru. Z tego powodu staraj się planować loty dronem rano, lub po południu w trakcie tzw. złotej godziny, kiedy słońce chyli się ku zachodowi bądź wznosi przy wschodzie.

Występowanie, jakich warunków atmosferycznych utrudnia lot dronem?

Żeby nie było tylko tak bajecznie i kolorowo musi pojawić się jakieś "ale". Ale co, kiedy pogoda jest naprawdę zła? No właśnie. Kiedy na dworze szaleje wichura, nie latamy. Kiedy występują silne opady deszczu czy śniegu, nie latamy. Kiedy mgła jest tak gęsta, że nie widać własnej ręki, nie latamy. Również skrajnie wysokie i niskie temperatury powinny zatrzymać nas w domu. Nie są one odpowiednie dla żadnego sprzętu elektronicznego. Odpowiedzialność i bezpieczeństwo zawsze należy postawić na pierwszym miejscu.

Komentarze
Leszek Laskowski

Naprawdę bardzo przydatny artykuł dla osób początkujących.

Oceń
  • 0
  • 0
Dodaj komentarz
Informacje
Oceń artykuł
Ocena: brak
Oddanych głosów: 0
Tagi artykułu
Artykuły od Arletta Pawłowska
Kilka rad jak robić dobre zdjęcia dronem
Komentarze: 1
Ocena: brak
Zobacz inne w Kultura i sztuka
Wpływ tańca na nasze zdrowie psychiczne i sprawność ruchową

Czy wiesz, dlaczego ludzie, którzy regularnie tańczą, są spokojniejsi i bardziej zadowoleni z życia...

Komentarze: 0
Ocena: brak
Podróże Tomka Michniewicza i ich wpływ na nasz punkt widzenia

W zaciszu swojego mieszkania, przy lampce dobrego wina możesz poznać historie podróżnika i dziennikarza...

Komentarze: 0
Ocena: brak