Mechanik samochodowy - z czym mierzy się on w swojej pracy?

Ocena
0.00
/
Głosów:0
Oceń

Samochody odgrywają bardzo ważną rolę w życiu ludzi od bardzo dawna. Dziś każda przeciętna rodzina posiada przynajmniej jedno auto, a niekiedy nawet więcej. Szukając ścieżki swojej kariery zawodowej, warto rozważyć zatem mechanikę samochodową. Przyszli mechanicy mogą mieć pewność, że zawód ten jest nie tylko stabilny, ale także przyszłościowy. To z pewnością zapewni im stałe dochody. Jak zostać mechanikiem i od czego będą zależały późniejsze zarobki? Wszystko opisujemy poniżej.

Co zrobić, aby zostać mechanikiem samochodowym?

Najbardziej znaną ścieżką rozwoju w tym kierunku jest ukończenie szkoły zawodowej lub technikum o profilu mechanika samochodowego. Poniektórzy pasję i talent w tej płaszczyźnie odkrywają na przykład w okresie praktyk studenckich. Wielu mechaników jest także samoukami. Nierzadko młodzież, która pomaga rodzicom przy naprawach samochodów, motorów, czy sprzętu rolniczego, po paru latach jest w stanie wykonywać tego typu naprawy na własną rękę.

Dla pracodawcy najważniejsze są umiejętności. Zawód bądź tytuł można zdobyć w międzyczasie. Bez zapału do pracy z pojazdami to się nie uda. Ten element jest kluczowy.

Jakie są codzienne zadania mechanika samochodowego?

Na to pytanie pierwszą odpowiedzią jest naprawa samochodów. Odpowiedź jest poprawna, jednakże to tylko częściowy zakres zadań osoby pracującej na stanowisku mechanika. Przed przeprowadzeniem napraw specjalista musi rozpoznać awarię. Czasem jego zadanie na tym się kończy.

Mechanik powinien być w stanie współpracować z innymi pracownikami warsztatu w celu zagwarantowania skutecznego działania warsztatu. Oprócz napraw trudni się także konserwacją pojazdów w tym konkretnych układów takich jak: hamulcowy, napędowy, wydechowy. Przeprowadza ważne wymiany części, przewodów, olejów i płynów i uszczelek. Powinien potrafić obsługiwać specjalistyczne narzędzia oraz sprzęt do diagnostyki. Nierzadko jest to także komputer z dedykowanym oprogramowaniem.

Jakie niedogodności może spotkać mechanik samochodowy w pracy?

Praca mechanika, choć jest ambitna i pełna wyzwań, nie zawsze bywa łatwa. Mechanik samochodowy musi na co dzień mierzyć się z wieloma niedogodnościami. Zaliczamy do nich zazwyczaj:

  • pracę w wymuszonej pozycji ciała — leżenie pod samochodem, pochylanie się nad maską, praca w kanale;
  • kontakt z różnymi substancjami — smary, oleje, lakiery, płyny chłodnicze, substancje chemiczne;
  • pracę w nieregularnych godzinach — klienci często przyjeżdżają kiedy sami kończą pracę;
  • pracę pod presją czasu, niekiedy w dużym stresie;
  • konieczność podnoszenia ciężkich podzespołów samochodowych i narzędzi.

 

Informacje
Oceń Artykuł
1Komentarze
roland4
Roland Mróz

Powinno być więcej mechaników z powołania, którzy lubią swoją pracę.

  • 0 0
Dodaj Komentarz