Nuty zapachowe w perfumach – sprawdź wszystkie dostępne!

Nuty zapachowe w perfumach – sprawdź wszystkie dostępne!

Różnorakich zapachów perfum jest niemal nieskończenie wiele, ponieważ zawierają one nuty zapachowe w różnych proporcjach. Warto wiedzieć, jakie nuty odpowiadają za konkretne odczucia, aby poznać, co tak naprawdę najbardziej nam odpowiada. Idealna kompozycja dla nas to taka, która doskonale odpowiada naszej osobowości. Jakie są nuty i za które odczucia odpowiadają?

Najlepsze zapachy kwiatowe

Istnieją cztery kluczowe grupy zapachów, jakie da się umieścić na schemacie, tak zwanym kole zapachów. Pierwszą grupą są nuty kwiatowe, które występują bez mała we wszystkich perfumach kobiecych. Najczęściej trafiają do nuty serca, inaczej zapachów, które stają się w pełni wyczuwalne po kwadransie od zaaplikowania i utrzymują się średnio od 1,5 do 3 godzin. „Sztandarowe” kwiaty użytkowane w perfumach to róże, lilie, konwalie, fiołki, magnolie, ylang-ylang, jaśminy jak również tuberozy. Czynią one zapach bardziej romantycznym, eleganckim i kobiecym.

Najlepsze nuty orientalne 

Jest to najbogatsza i najbardziej zróżnicowana grupa, która od razu przenosi nas na Bliski Wschód. Kadzidło oraz bursztyn jest zaliczany do grupy lekkich, orientalnych aromatów, żywice – typowo orientalnych. Paczula i drzewo sandałowe to zapachy orientalno-drzewne. Są to często dość ciężkie aromaty, trafiają do nuty bazy. Korzenne przyprawy (pieprz, wanilia, kardamon), ambra, piżmo tworzą długo utrzymujące się tło, które zapisuje się w pamięci i sprawia, że pragniemy wrócić do perfum.

Najlepsze nuty świeże

Pojawiają się w nucie głowy, czyli tej pierwszej, którą wyczuwamy od razu. Świeże, delikatne, niezwykle przyjemne, składają się na nie między innymi trawy i nuty zielone, zapachy morskie i wodne. W kole zapachów do orzeźwiających zaliczane są również nuty owocowe, także te nieco słodkie, takie jak jagody, truskawki, maliny i inne. Szczególnym typem zapachów świeżych są cytrusy, częstokroć wyodrębniane jako indywidualna grupa, albowiem jej przedstawiciele niesłychanie często pojawiają się w perfumach. Są to olejki z pomarańczy, cytryny, pomelo, kwiatów pomarańczy, grapefruitów, limetek, ale i do tego grona kwalifikowana jest bergamotka. Na pograniczu nut orzeźwiających oraz drzewnych są zioła, te silnie pachnące, jak lawenda, tymianek i rozmaryn.

Najlepsze nuty drzewne

Nieco tajemnicze, modne w perfumach męskich bądź jako element nut bazy w kobiecych. Zapachy drzewne to nie tylko samo drewno, choć każdy gatunek pachnie inaczej; to również mech, bursztyn, trawa cytrynowa, ale również skóra i drzewa orientalne, niesłychanie pachnące. Mają one za zadanie wydobyć głębię perfum, wkomponować delikatne przejścia między kolejnymi nutami, łagodzić i sprawiać, że cała kompozycja wywołuje wrażenie komfortowej. Istnieją również takie zapachy, jakie swoją mocą oraz zdecydowaniem górują nad innymi, na przykład ekstrakty drzewa agarowego.

Inne, równe interesujące perfumy 

Jest także wiele innych nut, które trudno przypisać do którejś z poprzednich kategorii. Są to przede wszystkim spożywcze zapachy, takie jak karmel, kawa czy też miód. Niektóre z nich są mniej typowe, lecz często występują w męskich perfumach — przykładem może być sól morska. To właśnie te nuty sprawiają, że zapachy są niepowtarzalne i niezapomniane. Tak naprawdę przy tworzeniu kompozycji ogranicza nas tylko wyobraźnia.

Komentarze
Weronika Bąk

Ubóstwiam perfumy i ciągle kupuję nowe, nie kończąc poprzednich.

Oceń
  • 0
  • 0
Dodaj komentarz
Informacje
Opublikował/a: Zyta Wojciechowska
Oceń artykuł
Ocena: brak
Oddanych głosów: 0
Tagi artykułu
Artykuły od Zyta Wojciechowska
Zobacz inne w Moda i uroda
Kosmetyki naturalne – korzystne czynniki, które musisz znać!

Coraz częściej przekonujemy się o tym, że musimy poświęcić dużo więcej czasu na znalezienie dobrego produktu...

Komentarze: 1
Ocena: brak