Skuteczne metody na pranie pieluszek tetrowych

Skuteczne metody na pranie pieluszek tetrowych

Pieluszki wielokrotnego użytku są ekologicznym i naturalnym rozwiązaniem, na które decyduje się wiele mam. Mimo to, niektóre obawiają się dbania o nie i prania. Aby pielucha wielorazowa wyglądała dobrze i służyła przez długie lata, należy pamiętać o kilku istotnych elementach. Co do nich należy?

W jaki sposób prać pieluchy wielokrotnego użytku? 

Należy zacząć od momentu, w którym zmieniamy zabrudzoną pieluszkę z pupy niemowlaka. Otulacze, o ile nie są zanieczyszczone lub nie mają woni moczu, można przeznaczyć do wysuszenia i kolejny raz użyć przy kolejnej wymianie pieluch. Dotyczy to również do otulaczy z funkcją SIO, czyli snap-in-one. Kieszonki, wkłady, zawartość otulaczy oraz pieluszki AIO, czyli all-in-one można włożyć do pralki.

Czekając na wrzucenie ich do pralki, można je umieścić w worku PUL lub w pojemniku z zamknięciem, o ile nie jest dokładnie zamykane. Kupki mleczne rozpuszczają się w wodzie, dlatego nie ma konieczności zmywania ich pod wodą przed włożeniem do pralki, ale jeśli się chce, można tak zrobić. W kwestii kupek starszych dzieci wymagane jest zmycie jej z pieluszki. Ułatwią to specjalne papierki umieszczane w pieluszce, ale często wystarczający będzie strumień zimnej wody. Dużo rodzin wykorzystuje obecność bidetki, czyli małej słuchawki zamontowanej przy bidecie, żeby szybko przeczyścić zawartość pieluszki.

Jakie są zasady prania pieluch dla niemowląt? 

W przypadku wszelkich wkładów i innych chłonących elementów oraz pieluszek z materiałem PUL, sprawa wydaje się być stosunkowo łatwa, należy tylko kierować kilkoma zasadami. Jeśli producent nie nadmienił inaczej, powinieneś na początku dokładnie wypłukać pieluszki bez jakichkolwiek środków czyszczących. To da możliwość na usunięcie moczu znajdującego się w pieluszkach. Początkowy etap można wybrać jako oddzielny program pranie z wirowaniem, lub jako pranie wstępne, ale konieczne jest upewnienie się, że po zakończeniu prania woda zostanie usunięta.

Później czas na właściwy program prania: powinno być wystarczająco długie i przebiegać w ciepłej wodzie: 40°C z wymaganym dodatkiem odkażacza lub 60°C, bez konieczności zastosowania odkażacza (np. proszku Nappy Fresh). Stosujemy jedynie proszek do białych tkanin z niską, poniżej 5%, zawartością środku czyszczącego, z kolei z wybielaczami optycznymi posiadającymi w składzie tlen.

Wykorzystywanie odkażacza do prania 

Dbałość o higienę to kluczowa kwestia, dlatego pieluszki wielokrotnego użytku muszą być prane dokładnie, z możliwym usunięciem wszelkich drobnoustrojów. Temperatura 60° utrzymywana przez kilkadziesiąt minut wystarczy, żeby pozbyć się niebezpiecznych bakterii.

W kwestii niższych temperatur niezbędne jest zastosowanie specjalistycznych, ekologicznych i niewywołujących podrażnień proszków odkażających. Ich pojedynczy koszt nie jest duży, i dla bezpieczeństwa można je również wsypywać do prania w wysokiej temperaturze. Po praniu należy wywiesić pieluszki, osuszyć, i już można ponownie je zastosować. PUL jest podatny na wysokie temperatury, stąd nie warto go wystawiać na działanie promieni słonecznych i wieszać blisko grzejnika.

Pranie wełnianych materiałów 

Naturalny materiał, który daje powłokę wodoodporną i który oddycha – wełna ma mnóstwo zalet. Potrzebuje ona odmiennego podejścia i raczej nie nadaje się do prania w pralce, bo pojawia się ryzyko skołtunienia się otulaczy, gatek lub longów. Pozytywnym aspektem jest to, że wełnę pierzemy rzadko.

Warstwa lanoliny, którą pokrywa się wełnę, sprawia, że pieluszka jest nieprzemakalna. Dlatego też nie trzeba prać takiej pieluchy po każdym użyciu. Jeśli nie jest ona zabrudzona, w wielu przypadkach wystarczy ją tylko przewietrzyć. Jeśli jednak zamierzasz wyprać pieluchę, zrób to ręcznie i nie próbuj wyciskać ani wykręcać jej materiału. Najlepiej lekko odcisnąć nadmiar wody w ręcznik i powiesić do wysuszenia.

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Informacje
Oceń artykuł
Ocena: brak
Oddanych głosów: 0
Tagi artykułu
Artykuły od Michalina Sikorska
Skuteczne metody na pranie pieluszek tetrowych
Komentarze: 0
Ocena: brak
W jaki sposób komponować dietę niemowląt?
Komentarze: 1
Ocena: brak
Zobacz inne w Rodzina i dzieci
W jakim sklepie można kupić prezent na chrzciny?

Dla wielu rodzin należących do Kościoła Katolickiego chrzest jest wielkim dniem, który zapisuje się w...

Komentarze: 1
Ocena: brak
W jaki sposób komponować dietę niemowląt?

Odpowiedni rozwój malucha wiąże się ze zdrowymi posiłkami, co na wstępie może nie być łatwe. Jest to...

Komentarze: 1
Ocena: brak
Pieluszki wielokrotnego użytku są ekologicznym i naturalnym rozwiązaniem, na które decyduje się wiele mam. Mimo to, niektóre obawiają się dbania o nie i prania. Aby pielucha wielorazowa wyglądała dobrze i służyła przez długie lata, należy pamiętać o kilku istotnych elementach. Co do nich należy?W jaki sposób prać pieluchy wielokrotnego użytku? Należy zacząć od momentu, w którym zmieniamy zabrudzoną pieluszkę z pupy niemowlaka. Otulacze, o ile nie są zanieczyszczone lub nie mają woni moczu, można przeznaczyć do wysuszenia i kolejny raz użyć przy kolejnej wymianie pieluch. Dotyczy to również do otulaczy z funkcją SIO, czyli snap-in-one. Kieszonki, wkłady, zawartość otulaczy oraz pieluszki AIO, czyli all-in-one można włożyć do pralki.Czekając na wrzucenie ich do pralki, można je umieścić w worku PUL lub w pojemniku z zamknięciem, o ile nie jest dokładnie zamykane. Kupki mleczne rozpuszczają się w wodzie, dlatego nie ma konieczności ...