W jaki sposób komponować dietę niemowląt?

W jaki sposób komponować dietę niemowląt?

Obecnie przy wielkiej dostępności wiedzy eksperckiej możemy liczyć na dobranie dobrego żywienia dla malucha. Ważne jest, aby pamiętać o ważnych kwestiach, takich jak niedokarmianie malucha posiłkiem stałym do 6 miesiąca życia. Gdy wprowadzamy produkty uzupełniające mleko, to należy sprawdzić, jak dziecko toleruje taki pokarm oraz czy nie występuje reakcja alergiczna. Podanie soli, cukru, czy mleka krowiego może skutkować złym nawykami żywieniowymi w przyszłości.

Jak powinien wyglądać prawidłowy jadłospis niemowląt? 

Dziecko w momencie narodzin, przez pierwszych sześć miesięcy życia wymaga tylko mleka z piersi mamy, chyba że z różnych powodów karmienie piersią jest niemożliwe, wówczas zapewniamy dziecku mieszanki z mleka modyfikowanego. Ten pokarm do upłynięcia pół roku w pełni zaspokaja potrzeby smyka na składniki odżywcze. Nie ma podstaw do dokarmiania tak małego dziecka posiłkiem stałym przed ukończeniem szóstego miesiąca życia. Wielu rodziców ma obiekcje, czy nie zaproponować dziecku wcześniej „czegoś konkretniejszego”, żyjąc w przekonaniu, że maluch samym mlekiem się nie najada. Jest to tymczasem myślenie błędne – zbyt wczesne podanie maluchom innego rodzaju jedzenia może wywołać bóle brzuszka bądź spowodować odruch wymiotny, krztuszenie się, dławienie. Z biegiem czasu będzie wzrastało zapotrzebowanie dziecka na większe ilości białka, żelazo, witaminy A, D, E lub cynk, zawarte w stopniowo wprowadzanych produktach dla dziecka.

Wprowadzanie nowości w diecie niemowląt

Jest parę podstawowych zasad, jakimi się kierujemy, kiedy zaczynamy wdrażać posiłki uzupełniające mleko. Szczególnie przy podaniu nowego produktu obserwujmy dziecko, jak odpowiada, jak smakuje nową rzecz jak również, czy nie występuje po spożyciu reakcja alergiczna. Przy tym istotne jest dodatkowo, ażeby nie wcielać kilku produktów w tym samym czasie – wówczas gdy faktycznie taka reakcja uczuleniowa wystąpi, nie będziemy mieć pojęcia, który produkt spowodował zmiany. Nie przesadzajmy z ilością jedzenia – starajmy się podać dziecku na start po parę łyżeczek danej rzeczy. Na wstępie wskazane jest rozpocząć od produktów bogatych w zboża, produktów pełnoziarnistych, kasz, warzyw oraz owoców (najlepiej zacząć od warzyw – są trudniejsze do akceptacji przez dziecko, owoce mają słodki smak, jednakowo jak mleko, więc dzieci je łatwiej zaakceptują). Nie można zrażać się pierwszymi niepowodzeniami w karmieniu – maluchy nierzadko wypluwają od razu nasze propozycje, jednak nie zawsze wynika to z tego, że im nie smakuje. Jest to po prostu powiązane z poznawaniem kolejnych smaków i konsystencji, które były im obce. Skutkiem tego powinno się czasami podać produkt wtórnie lub po paru dniach spróbować jeszcze raz.

Lista produktów zakazanych na początku poszerzania diety

Zrezygnujmy z poniektórych rzeczy ze względu na dobro malucha, kierując się dzisiejszą wiedzą naukową, z której wynika, że produktami zakazanymi będą:

  • sól oraz cukier – nie powinno się podawać dzieciom żadnego z wymienionych, jak najdłużej jest to możliwe – solenie pokarmów tak małym dzieciom może być przyczyną choroby nerek, natomiast używanie cukru – próchnicę, otyłość, a także złe nawyki żywieniowe w przyszłości;
  • grzyby
  • miód – nie wolno serwować dzieciom do ukończenia pierwszego roku życia, występuje zagrożenie nabycia bakterii Clostridium botulinum;
  • mleko krowie – do ukończenia pierwszego roku życia;
  • podroby – do ukończenia 3 roku życia.

Czy sól może faktycznie zaszkodzić?

To, że należy podchodzić z rozwagą do karmienia naszych pociech, wiadomo nie od dziś. Rodzice nie wiedzą natomiast, jakie pokarmy podawać dzieciom, przy czym nie pomagają porady babć, mam i cioć, które kierują się tym, co same stosowały w przeszłości wobec dzieci. Od tego czasu wiele się zmieniło i należy się zastanowić, czy nie lepiej jest polegać na wiedzy od specjalistów w dziedzinie żywienia i zdrowia. W przeciągu wielu lat przebadali oni wiele organizmów ludzkich, a ich wiedza jest przechowywana. Pojawiają się dolegliwości zdrowotne związane z otyłością wśród dzieci, choroby cywilizacyjne, próchnica, a w przyszłości mogą wystąpić także problemy miażdżycowe.

Komentarze
Marietta Szymczak

Moim zdaniem temat diety u dziecka jest bardzo rozległy i zarazem indywidualny.

Oceń
  • 0
  • 0
Dodaj komentarz
Informacje
Oceń artykuł
Ocena: brak
Oddanych głosów: 0
Tagi artykułu
Artykuły od Michalina Sikorska
W jakim sklepie można kupić prezent na chrzciny?
Komentarze: 1
Ocena: brak
Zobacz inne w Rodzina i dzieci
Skuteczne metody na pranie pieluszek tetrowych

Choć pieluszki wielorazowe w pewnym czasie utraciły swoją popularność, aktualnie coraz więcej osób z...

Komentarze: 0
Ocena: brak
Zabawki edukacyjne dla dzieci - oto, co musisz wiedzieć!

Zabawki edukacyjne bardzo dobrze wpływają na rozwój dziecka. Wcześniej producenci raczej niechętnie wybierali...

Komentarze: 1
Ocena: brak
Obecnie przy wielkiej dostępności wiedzy eksperckiej możemy liczyć na dobranie dobrego żywienia dla malucha. Ważne jest, aby pamiętać o ważnych kwestiach, takich jak niedokarmianie malucha posiłkiem stałym do 6 miesiąca życia. Gdy wprowadzamy produkty uzupełniające mleko, to należy sprawdzić, jak dziecko toleruje taki pokarm oraz czy nie występuje reakcja alergiczna. Podanie soli, cukru, czy mleka krowiego może skutkować złym nawykami żywieniowymi w przyszłości.Jak powinien wyglądać prawidłowy jadłospis niemowląt? Dziecko w momencie narodzin, przez pierwszych sześć miesięcy życia wymaga tylko mleka z piersi mamy, chyba że z różnych powodów karmienie piersią jest niemożliwe, wówczas zapewniamy dziecku mieszanki z mleka modyfikowanego. Ten pokarm do upłynięcia pół roku w pełni zaspokaja potrzeby smyka na składniki odżywcze. Nie ma podstaw do dokarmiania tak małego dziecka posiłkiem stałym przed ukończeniem szóstego miesiąca ...