Czym zajmuje się wulkanizator w pracy oraz czy ten zawód jest opłacalny?

Czym zajmuje się wulkanizator w pracy oraz czy ten zawód jest opłacalny?

Gdy nadszedł czas na wymianę opon, wybieramy się do wulkanizatora. Najczęściej odbywa się to dwa razy w roku, w sezonie letnim oraz zimowym. Natomiast nie zdajemy sobie sprawy z tego, że wulkanizacja to nie tylko wymiana opon w naszym samochodzie! Wulkanizator ma też szereg innych zadań jak szukanie i naprawa mikropęknięć w oponach.  Zajrzyj poniżej, co jeszcze dowiesz się o pracy wulkanizatora!

Charakterystyka zawodu wulkanizatora!

Zawód wulkanizatora można scharakteryzować jako specjalistę od reperacji opon w samochodach. Profesja ta jest zawodem rzemieślniczym. Nie wymaga ukończenia uczelni o konkretnym kierunku. Zwolennicy tego fachu uczą się pracy np. przez kursy. Pośród reprezentantów tego fachu najliczniejszą grupę stanowią osoby, które ukończyły szkoły samochodowe.

Do rozpoczęcia pracy oprócz dokumentów, które potwierdzają ukończenie kursu, kandydat posiadać musi także siłę oraz wytrzymałość fizyczną, a także zdolności manualne. Opony są dość ciężkie. Zdejmowanie oraz montowanie kół przez całą zmianę w pracy może być zbyt ciężkie dla wielu osób.

Co w pracy robi wulkanizator?

Miejscem pracy wulkanizatorów są warsztaty samochodowe, serwisy wulkanizacyjne i stacje obsługi pojazdów. W miejscach tych na wulkanizatorów czekać może wiele zadań. W szczególności klienci przyjeżdżają do nich, gdy jest potrzeba cyklicznej wymiany ogumienia w swoich samochodach. Innym, często realizowanym zajęciem jest odnajdywanie i klejenie dziur w oponach. Do zadań należą również konserwacja bieżników opon oraz ich wymiana.

Do wyszukiwania i usuwania mikropęknięć w gumie wulkanizatorzy wykorzystują wachlarz metod. Wśród nich podkreślić można obróbkę mechaniczną w formie szlifowania, wykorzystywanie chemii oraz użycie sprężonego powietrza. Wulkanizatorzy sprawują opiekę także nad felgami w samochodach swoich klientów. Reperują uszkodzenia powstałe w trakcie użytkowania. Konserwują koła, czyli zarówno opony, jak i felgi. Prostują te, które posiadają odkształcenia. Zajmują się również ich renowacją i malowaniem.

Do zrealizowania tych wszystkich zadań wulkanizatorzy muszą wykorzystywać specjalistyczny sprzęt. Zaliczają się do niego: podnośniki samochodowe, różnego typu narzędzia pneumatyczne, kompresory z agregatem czy też wyważarki do kół.

Czy praca wulkanizatora się opłaca?

Praca wulkanizatora jest chodliwym interesem, szczególnie w miesiącach, kiedy to ludzie wybierają się do zakładu wulkanizacyjnego, aby wymienić opony na nowy sezon. Oczywiście mowa tutaj o wczesnej wiośnie i zimie! W pozostałych miesiącach są w stanie zarabiać na renowacji felg i ogumienia oraz serwisowaniu pojazdów. Dobrym pomysłem jest otwarcie tego typu działalności w miejscowości, gdzie nie ma zakładu wulkanizacyjnego, a ludzie zmuszeni są do przebycia wielu kilometrów w celu skorzystania z usług wulkanizatora!

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Informacje
Opublikował/a: Zdzisław Krajewski
Oceń artykuł
Ocena: brak
Oddanych głosów: 0
Tagi artykułu
Artykuły od Zdzisław Krajewski
Zobacz inne w Motoryzacja
Mechanik samochodowy - z czym mierzy się on w swojej pracy?

Praca mechanika samochodowego ma szereg zalet, ale także i wad. Planując swoje wykształcenie w tym kierunku...

Komentarze: 1
Ocena: brak
Gdy nadszedł czas na wymianę opon, wybieramy się do wulkanizatora. Najczęściej odbywa się to dwa razy w roku, w sezonie letnim oraz zimowym. Natomiast nie zdajemy sobie sprawy z tego, że wulkanizacja to nie tylko wymiana opon w naszym samochodzie! Wulkanizator ma też szereg innych zadań jak szukanie i naprawa mikropęknięć w oponach.  Zajrzyj poniżej, co jeszcze dowiesz się o pracy wulkanizatora!Charakterystyka zawodu wulkanizatora!Zawód wulkanizatora można scharakteryzować jako specjalistę od reperacji opon w samochodach. Profesja ta jest zawodem rzemieślniczym. Nie wymaga ukończenia uczelni o konkretnym kierunku. Zwolennicy tego fachu uczą się pracy np. przez kursy. Pośród reprezentantów tego fachu najliczniejszą grupę stanowią osoby, które ukończyły szkoły samochodowe.Do rozpoczęcia pracy oprócz dokumentów, które potwierdzają ukończenie kursu, kandydat posiadać musi także siłę oraz wytrzymałość fizyczną, a ta...